Całoroczny wianek z rafii i koronek

Wianek jest nieodłącznym elementem dekoracyjnym w czasie Świąt. Zdałam sobie sprawę, że nie chcę czekać do kolejnej okazji aby zrobić nowy.

Zresztą to nie pierwszy wielozadaniowy wianek, który może być podstawą wielu dekoracji w zależności od nastroju i pory roku. Był już wianek z szyszek, patyków, korków, papieru kłosów, lawendy, ze swetra i koronki oraz wianek z juty.

To już pewnie kolejne uzależnienie… Zastanawiałam się nad formą uniwersalną, która sprawdzi się przez cały rok. Na tyle prostą, że z łatwością będzie można do niej dołączyć dowolne dodatki. I tu wchodzi rafia, cała w naturalnych beżach.

Wykorzystane materiały

 • rafia w kolorze naturalnym ok. 200 g,
 • giętkie gałązki np. winogrona, bluszczu, wierzby,
 • drucik florystyczny lub sznurek,
 • bawełniane koronki

Podstawa wianka z gałązek

Podstawę wianka wykonałam z łodyg winogrona, które ułożyłam w koło o średnicy ok. 25 cm i owinęłam drucikiem florystycznym. Jak widać wianek jest dość cienki. Mimo to będzie stabilnym szkieletem dla oplotu z rafii.

Moje gałązki pochodzą jeszcze z letniego podcinania winorośli. Oczywiście środek zimy nie jest odpowiednim momentem na cięcie jakiejkolwiek rośliny. Dlatego jeśli nie macie dostępu do tego typu gałązek to można je zastąpić gotowym wiankiem wiklinowym, oponką styropianową, wiankiem ze słomy, tamborkiem czy drucianym wieszakiem uformowanym w koło. Osobiście polecam te cieńsze formy. Po prostu łatwiej się na nich oplata i układa pęczki rafii, roślin itp.

Plecenie wianka

Rozpoczęłam od przygotowania materiałów do wyplatania. Rafię pocięłam na równe kawałki. Aby ułatwić sobie pracę pasma połączyłam gumką. Dzięki temu po cięciu nie było bałaganu.

Aby urozmaicić teksturę wianka postanowiłam wykorzystać koronki bawełniane i jutę o kolorystyce zbliżonej do rafii. Nie chciałam wprowadzać mocnych akcentów kolorystycznych. W przyszłości wejdą one wraz z dodatkami sezonowymi.

Koronki również pocięłam na krótsze odcinki.

Z pęczka rafii, kawałka juty i koronki uformowałam bukiecik, który następnie przywiązałam do obręczy za pomocą drucika florystycznego.

Następnie wykonałam tak samo kolejne pęczki i umieściłam je na obręczy, każdy kolejny o 1-2 cm niżej od poprzedniego. Pierwszy z pęczków wychyliłam na zewnątrz koła, drugi do jego wnętrza i kolejne tak samo aż do zapełnienia wianka. Analogiczny proces wyplatania opisałam w „Wianku z kłosów”, a także w „Wiankach z lawendy”

Wianek kameleon

Jak już wspominałam stonowana kolorystyka wianka jest zabiegiem celowym. Będzie stanowił spokojną bazę dla kolorowych akcentów. Myślę, że tak samo efektownie zaprezentują się na jego tle wiosenne pastele, nasycone kolory lata, czy ciepłe barwy jesieni. A jeśli chodzi o formy, to równie ładnie będą wyglądać kwiaty, szyszki jak i bombki. Ja oczywiście myślę już o pierwszej stylizacji z pisankami w roli głównej 🙂 .

Całusy 😉


7 Replies to “Całoroczny wianek z rafii i koronek”

 1. Fantastycznie wyszło. Kurczę, moje klimaty 🙂
  Pozdrowionka…

  1. Dziękuję pięknie 🙂

 2. Marta zywicielka.pl says: Odpowiedz

  Ale piękny! Chyba spróbuję zrobić

  1. Zachęcam – spróbuj! Prosta sprawa i szybka. No i można się bawić dodatkami.

 3. Ależ to wszystko cudne. 😀

 4. Jest piękny! Ja sama uwielbiam takie dekoracje DIY

  1. Dzięki 🙂

Dodaj komentarz