Dynie ze sznurka

Ja już nie mogę doczekać się naszej złotej jesieni i tych dekoracji z dyniami w roli głównej. W ramach przygotowań proste jesienne DIY – dynie ze sznurka. Pomysł jest stary jak Pinterest, niemniej w swoich dekoracjach nigdy nie wykorzystywałam tego typu dyń. Wykonane w tym wpisie egzemplarze posłużą mi do zrobienia jesiennego wianka, o którym już za tydzień.

Potrzebne materiały

  • sznurek jutowy,
  • przedmiot o okrągłym przekroju np. rolka po papierze toaletowym, wałek do ciasta, opakowanie po czipsach, rulon z kartki papieru lub kartonu,
  • kawałki patyka,
  • klej do klejenia na gorąco.

Dynie można także wykonać z rafii, łodyg winogrona albo bluszczu, giętkich gałązek wierzby, a nawet z drutu. Większe egzemplarze można zrobić z liny lub grubego sznura.

Wybrany materiał (j.w.) będzie nawijany na przedmiot o okrągłym przekroju, ale w przypadku mniejszych dyń możemy nawinąć sznurek po prostu na rękę.

Wykonanie

Z kartonu wycięłam niewielki prostokąt. Następnie zwinęłam go rurkę i zakleiłam taśmą. Kawałek sznurka ułożyłam wzdłuż rurki.

Następnie nawinęłam sznurek.

W przypadku sznurka i rafii można je wcześniej usztywnić pokrywając klejem do dekupażu lub do drewna i pozostawić nawinięte na walec do wyschnięcia. Przedmiot, na który nawiniecie pokryty klejem sznurek lub rafię, trzeba zabezpieczyć np. folią spożywczą. Dzięki temu całość nie ulegnie sklejeniu. Tego typu usztywnienie klejem nie jest potrzebne, gdy robicie niewielkie egzemplarze.

Związuje segment sznurkiem lub drucikiem i zsuwam z walca.

Powstał jeden z segmentów dyni.

A ile ich ma być? Jak postawicie segment na płaskiej powierzchni, zobaczycie jaką część koła wypełnia. Pozostaje dorobić kolejne dopełniające koło. Ja zwykle wykonuje 4-6.

Segmenty skleiłam ze sobą klejem na gorąco.

W miejscu ogonka wkleiłam kawałek patyka.

Solo lub w zespole

Sznurkowe dynie są gotowe, aby prezentować się solo lub w towarzystwie tekstylnych koleżanek. Moje egzemplarze zamieszkają na jesiennym wianku.

Całusy 😉

Dodaj komentarz