Dziewczyny bądźcie dla siebie dobre na wiosnę

Wiosenne porządki, przygotowania do Świąt i tyle spraw do załatwienia… Na przekór temu chcemy Was namówić żeby zamiast uszczęśliwiać innych, pomyśleć o sobie i trochę się porozpieszczać.

Weekend lub popołudnie w SPA to dla większości z nas nieosiągalny luksus. Zacznijmy więc od czegoś prostego, ale za to bardziej intymnego. Parafrazując stare, radiowe hasło „Minimum słów, maksimum muzyki”, chcemy uzyskać to samo: minimum nakładów i maksimum efektów – relaks, poprawa nastroju i kondycji naszego ciała. Czy pół godziny raz w tygodniu np. wieczorem, gdy domownicy już zasną jest w Twoim zasięgu? My zdecydowałyśmy że TAK. Zostaniemy więc w domu i skorzystamy z tego co już tam mamy, no może poza jedną rzeczą – olejkami eterycznymi.

Olejki eteryczne

Olejki eteryczne to naturalne, skoncentrowane wyciągi roślinne. Kilka mililitrów olejku eterycznego uzyskuje się z kilogramów części roślinnych. Nie należy mylić ich z olejkami zapachowymi, które są kompozycjami syntetycznymi.

 

Substancje aktywne zawarte w olejkach eterycznych mają działanie lecznicze i terapeutyczne, zapach jest tylko miłym dodatkiem. W aromaterapii chodzi właśnie o wprowadzenie do organizmu dobroczynnych składników przez drogi oddechowe,  skórę, lub błony śluzowe. Niestety olejki bywają często podrabiane, a wtedy nie są tak skuteczne, mogą być wręcz szkodliwe. Dlatego kluczowe jest by stosować olejki ze sprawdzonych źródeł, czyli takie które są „czyste”, świeże i dobrej jakości. Nasze pochodzą z linii Laboratorium Aromaterapii ze sklepu ETERYCZNIE.pl.

Domowe rozpieszczacze

A teraz wyczarujmy z użyciem olejków eterycznych kilka prostych specyfików, które nie tylko nas rozpieszczą, ale poprawią naszą kondycję. Proponujemy proste receptury na peelingi, sole do kąpieli i olejek do paznokci. Nie chodzi o to żeby stosować wszystkie na raz. Raz w tygodniu można sobie przygotować jedną lub dwie takie mikstury na które macie ochotę.

Cukrowy peeling do stópek z olejkiem z drzewa herbacianego

Składniki na 2-3 aplikacje:

Wszystkie składniki mieszamy. Nacieramy peelingiem wilgotne stopy, szczególnie okolice pięt. Spłukujemy ciepłą wodą i osuszamy. Po takim zabiegu dobrze jest nałożyć krem nawilżający i założyć na noc skarpetki.

Peeling można przechowywać w lodówce do 3 tygodni.

Olejek z drzewa herbacianego ma silne działanie antyseptyczne. Stosowany systematycznie zapobiega grzybicy, nadmiernej potliwości stóp, wspomaga leczenie uszkodzeń skóry.

Kawowy peeling do ciała z olejkiem pomarańczowym

Składniki na 1 aplikację:

 

Fusy łączymy z olejem z pestek winogron, na koniec dodajemy olejek eteryczny – całość dokładnie mieszamy. Peelingiem nacieramy delikatnie wilgotną skórę, szczególnie obszary z cellulitem. Następnie spłukujemy i osuszamy.

Peeling należy zużyć w dniu przygotowania.

Olejek ze słodkiej pomarańczy stymuluje regeneracje i ujędrnia skórę. Ma również właściwości uspokajające i wyciszające.

Sól do kąpieli miętowo-cytrynowa

Składniki na 1 kąpiel/ woreczek:

  • 6 łyżek (ok. 100 g) soli gruboziarnistej (białą sól można wymieszać z różową himalajską)
  • garść liści świeżej mięty lub rozprute 2 torebki mięty do picia
  • 10 kropli olejku eterycznego cytrynowego
  • kawałek zwykłej aptecznej gazy
  • sznurek

Łączymy sól z miętą, na koniec dodajemy olejek eteryczny. Całość dokładnie mieszamy, zawijamy w gazę i przewiązujemy sznureczkiem – tworząc woreczek. W ten sposób uzyskujemy wygodne porcje, a liście lub susz nie zapchają wanny. Woreczek można wrzucić do wanny wypełnionej wodą lub umieścić go pod jej strumieniem. Taką odświeżająco-pobudzającą kąpiel można sobie zrobić przed imprezą lub w weekendowy poranek.

Woreczków z solą można przygotować więcej i przechowywać w szczelnie zamkniętym, szklanym pojemniku (np. słoiku) do 2 miesięcy. To także fajny pomysł na prezent.

Zastosowany olejek cytrynowy będzie działał na skórę rozjaśniająco i dezynfekująco. Wpływa również na układ nerwowy: łagodzi stany lękowe, zmniejsza zmęczenie, działa odświeżająco i stymulująco.

Lawendowa kąpiel mleczna

Składniki na 1 kąpiel:

  • ¾ szklanki mleka w proszku
  • 5 łyżek (ok. 200 ml) oleju z pestek winogron
  • 15 kropli olejku eterycznego lawendowego
  • 3 łyżki suszonych kwiatów lawendy (kwiaty lawendy jako zioło do zaparzania dostanie w aptece, a jeśli się nie uda kupić, to trudno, pomińcie ten składnik)

Mleko łączymy z suszonymi kwiatami, dodajemy olej z pestek winogron, na koniec wkraplamy olejek eteryczny. Wszystko bardzo dokładnie mieszamy do uzyskania gęstej papki, którą rozprowadzamy w wannie wypełnionej wodą. Taką kąpiel polecamy na wieczór – wspaniale odpręża i uspokaja.

Miksturę należy zużyć w dniu przygotowania.

Olejek lawendowy dezynfekuje, łagodzi stany zapalne oraz przyspiesza regenerację skóry. Działa uspokajająco i ułatwia zasypianie.

Cytrynowy olejek do rąk i paznokci

Składniki na buteleczkę 10 ml (zwykle wykorzystuję opakowanie z pędzelkiem lub zakraplaczem po jakimś produkcie do paznokci):

  • olej rycynowy, napełniam nim 1/3 buteleczki j.w.
  • olej jojoba lub olej z migdałów, dolewam kolejną 1/3 buteleczki j.w.
  • 5-6 kropli witaminy E (w buteleczce dostępna w aptece)
  • 3-4 krople olejku eterycznego cytrynowego

Olejek nanoszę na okolice paznokci, również pod spód. Pozostawiam na kilka minut, a następnie wmasowuję okrężnymi ruchami. Aplikuję 2-3 razy dziennie. W kresie zimowym, kiedy mam przesuszoną skórą specyfik nakładam od czasu do czasu na całe dłonie.

Olejek najlepiej zużyć w ciągu 2-3 tygodni.

Taki olejek stosuję od lat i świetnie wpływa na moje paznokcie mimo tego, że zawsze są pomalowane, kiedyś lakierami klasycznymi, a obecnie hybrydą. Jak tylko zaniedbam jego codzienna aplikację od razu zauważam utratę elastyczności, łamliwość płytki i odstające, suche skórki. Skład zmieniam w zależności do tego jakie oleje mam w domu. Ze względu na pobudzające działanie olejku cytrynowego robię zawsze drugą buteleczkę „na wynos” i zabieram do pracy. Preparat nie tylko nawilży skórki, ale fajnie odświeży i doda energii na kolejną część dnia.

Mamy nadzieję, że namówiłyśmy Was na domowe rozpieszczacze. Będzie nam miło jeśli podzielicie się swoimi, domowymi recepturami w komentarzach.

Jeśli chciałybyście dowiedzieć się więcej o aromaterapii i olejkach eterycznych, to zapraszamy Was do grupy na FB prowadzonej przez specjalistów:   Aromaterapia i olejki eteryczne dla zielonych .

 

Całusy 😉

Justyna & Ela

 


Wpis powstał we współpracy z ETERYCZNIE.pl

13 Replies to “Dziewczyny bądźcie dla siebie dobre na wiosnę”

  1. Aż miałabym ochotę zafundować sobie takie domowe SPA. Może w weekend się uda:)

    1. Polecam, fajna sprawa 🙂

  2. Przekażę narzeczonej, na pewno ją zainteresuję! 🙂
    Pozdrawiam

  3. Bardzo fajne propozycje 🙂 Przydadzą się, dzięki 🙂

    1. Bardzo się ciesze 🙂

  4. Miks kawy i olejku pomarańczowego jest boski – nic mnie bardziej nie relaksuje niż taki kawowy peeling. Gdyby tylko mieć czas na takie swobodne chociaż godzinne spa, marzenie ^^

    1. Większość z nas cierpi na brak czasu, też się z tym borykam. Jednak od czasu do czasu warto zainwestować w siebie 🙂

  5. Uwielbiam takie naturalne sposoby na relaks 🙂 Ważne, aby znaleźć dla siebie chociaż chwilę w codzienności!

    1. To prawda. Zwykle ustawiamy się na końcu długiej kolejki codziennych obowiązków. Nie od razu się uda to zmienić, ale trzeba próbować 🙂

    2. Masz może sprawdzone połączenia olejków do świec o zapachu świeżych kwiatów/lawendy? Chce wykonać na podziękowania dla gości mini świeczki

      1. Ja bardzo lubię połączenie olejku lawendowego i bergamotowego lub geraniowego. Połączenie z bergamotką jest bezpieczniejsze, natomiast z geranium bardzo świeże i oryginalne, ale uwaga: nie wszyscy lubią ten zapach.

  6. Świetny wpis. Od razu nabrałam ochoty na domowe spa. Peelingów co prawda nie lubię ale olejki eteryczne jak najbardziej tak. 🙂

    1. Bardzo dziękujemy 🙂

Dodaj komentarz