Kartki świąteczne DIY

Dołączenie własnoręcznie wykonanej kartki do upominku pod choinkę jest fajnym, osobistym akcentem. Pełnowymiarowa karta może być częścią prezentu, natomiast miniaturka może pełnić funkcję zawieszki. W tym roku zrobiłam dwie wersje kartek z motywem choinek. Każda z nich jest wykonana inną techniką, ale baza jest ta sama: karta z grubego papieru + kolorowy filc.

Wykorzystane materiały

Do zrobienia kartek wykorzystałam:

  • papier do akwareli o grubości 300 g/m2,
  • filc w kolorze czerwonym i zielonym,
  • serwetki z nadrukiem świątecznym,
  • akwarele (czerń, niebieski, biały) + pędzel
  • klej Magic
  • klej do dekupażu + pędzel,
  • nożyczki.

Papier do akwareli będzie potrzebny tylko do namalowania obrazka. Jeśli wolicie farby akrylowe wystarczy zwykły blok szkolny.

Do zrobienia karty można wykorzystać każdy gruby papier najlepiej o gramaturze pow. 200 g/m2.

Wszystkie kartki będą miały tę samą bazę. Arkusz papieru z bloku złożyłam na pół. Na froncie nakleiłam prostokąt wycięty z kolorowego filcu. Na tak przygotowany podkład można teraz naklejać różne ozdoby. U mnie będą to choinki z serwetek i obrazek akwarelowy.

Choinki z dekupaże na żelazko

Pierwszym krokiem było pomalowanie grubego arkusza papieru (może go zastąpić kawałek kartonu) klejem do dekupażu. Następnie poczekałam aż całość wyschnie.

Z serwetki oddzieliłam wierzchnią warstwę z nadrukiem.

Na wyschnięty klej nałożyłam oddzieloną warstwę serwetki, na nią położyłam papier do pieczenia i całość przeprasowałam żelazkiem nastawionym na 2 kropki i bez pary. Wysoka temperatura rozpuściła klej i serwetka połączyła się z papierem tworząc gładką powierzchnię.

Z oklejonego serwetką papieru wycięłam trójkąty.

Serwetkowe choinki przykleiłam na filcu. Na koniec na czubku każdego drzewka dokleiłam gwiazdkę z kory.

Choinki akwarelowe

Zanim przejdziemy do akwareli chciałabym podkreślić, że w przypadku tych kartek to nie jest technika obowiązkowa. Równie dobrze, a może nawet lepiej będzie prezentowała każdy obrazek wykonany np. przez dzieciaki.

Ponieważ nie mam małych pomocników sama chwyciłam za pędzel. Dopiero rozpoczynam moją przygodę z akwarelami i ten obrazek potraktowałam jako jedno z ćwiczeń. Pomysł podpatrzyłam na kanale Maremi SmallArt – poniżej wrzucam Wam tutek Marty:

Malowanie rozpoczęłam od zwilżenia papieru wodą – mokrym pędzlem omiotłam kartkę. Następnie od góry rozprowadziłam czarny kolor. W środkowej części dodałam odrobię niebieskiego. Całość pozostawiłam do wyschnięcia.

Czarną farbę mocno rozcieńczyłam wodą, aby uzyskać lekko widoczną szarość. Tym odcieniem namalowałam pierwszą warstw choinek. Z tym wzorem jest tak, że im mniej się staracie tym lepiej wychodzi. Malowanie drzewka rozpoczęłam od pionowej kreski, którą obudowałam rozszerzającymi się ku dołowi skośnymi maźnięciami. Obrazek odstawiłam do wyschnięcia.

Tym samym kolorem, ale mniej rozcieńczonym dodałam drugą warstwę lasu. Znowu poczekałam aż farba wyschnie.

Malując trzecią warstwę choinek koloru już nie rozcieńczała. Ponownie całość pozostawiłam do wyschnięcia.

Na koniec na mokry pędzel nabrałam sporo białej farby. Uderzając pędzlem o brzeg dłoni naniosłam kropki, czyli gwiazdy na niebie albo śnieg.

Po wyschnięciu obrazka rozcięłam go na 3 części. Każda z nich ozdobi inną kartkę.

Obrazki nakleiłam na kolorowy filc.

Wesołych Świąt!

Jak widzicie to proste i szybkie w wykonaniu kartki świąteczne. Ich wykonanie sprawiło mi bardzo wiele radości. Mam nadzieję, że jej część pójdzie z kartkami do ich adresatów.

Ho! Ho! Ho!

Dodaj komentarz