O przesadzaniu storczyków

Dawno obiecywałam post o przesadzaniu storczyków. Nie jest to wiedza tajemna, ale muszę przyznać, że jeszcze niedawno sama popełniałam, chyba wszystkie możliwe błędy. 🙂

No dobrze, to od początku. Kiedy należy przesadzać storczyki? Czy jest jakiś specjalny czas, kiedy powinniśmy to robić?

Odpowiedź jest bardzo precyzyjna. Storczyki przesadzamy wtedy, kiedy jest taka potrzeba.

Na przekład żółknące liście lub roślina przechyliła się zbyt mocno. Nie ma znaczenia pora roku. Najważniejsza jest nasza obserwacja rośliny i ocena jej kondycji. Jeśli roślina jest u Was więcej niż 3 lata, a szczególnie kiedy zauważycie, że liście zaczynają być wiotkie, tracą turgor, na ściankach osłonki pojawiają się glony,  to jest to poważny sygnał do przesadzenia. Nawet wtedy, kiedy roślina obficie kwitnie i wydaje się, że wszystko jest z nią ok. W przypadku roślin, których liście są bardzo słabe, intensywnie żółknące, istnieje także duże zagrożenie, że roślina zamrze.  Fachowcy zlecają wówczas usunięcie kwiatostanu w celu ratowania rośliny i oczywiście pilne jej przesadzenie. 🙁

W przesadzaniu storczyków kluczowe jest podłoże, które powinno być suche, przepuszczalne i przewiewne. Zaleganie wody w podłożu powoduje obumieranie korzeni i uszkodzenie rośliny. Zdecydowanie powinno być to podłoże specjalistyczne, na bazie kory, przeznaczone dla storczyków.

Najlepiej pomieszać dwa podłoża, o różnej granulacji (większym i nieco mniejszym rozdrobnieniu). To pozwoli na dobre wypełnienie podłoża w doniczce i odpowiednie otulenie korzeni. Przy czym zalecane jest usunięcie bardzo drobnego pyłu. Można to zrobić przy użyciu sitka. Pozostawienie pyłu w podłożu powoduje, ze szybciej się ono rozłoży i nie będzie w sposób odpowiedni karmić rośliny.

Kolejnym etapem jest wyjęcie rośliny z pojemnika i ocenienie stanu korzeni.

Korzenie zdrowej roślin są zawsze zielone i jędrne. Jeśli nie potraficie ocenić, stanu korzeni najlepiej po  delikatnym  usunięciu podłoża z korzeni i namoczyć je w wodzie przez około 30 min. Po tym czasie będzie można już dość łatwo ocenić stan korzeni. Wszystkie brunatne korzenie należy usunąć używając do tego celu ostrego sekatora. Miejsca z których wyrastały odcięte korzenie najlepiej zamoczyć w nalewce propolisowej lub zanurzyć w węglu drzewnym, sproszkowanym cynamonie lub sproszkowanym imbirze. Każda z tym substancji zabezpieczy ranę przed infekcją.

Tak przygotowaną roślinę wkładamy do pustego pojemnika/ doniczki  i rozpoczynamy wsypywanie przygotowanego wcześniej podłoża.

W celu odpowiedniego ułożenia podłoża w doniczce stukamy delikatnie doniczką o stół, co pozwoli na odpowiednie ułożenie i „ubicie” podłoża w doniczce. Podłoża nie dociskamy ręką. Rośliny nie podlewany bezpośrednio po przesadzeniu. Odczekujemy 1-2 dni, żeby zasklepiły się rany po cięciach. Storczyki podlewamy przez zanurzenie doniczki w pojemniku z wodą. Pozostawiamy na ok 1-2 godziny, żeby podłoże mogło się odpowiedni nawilżyć.

Najbardziej istotnym podczas przesadzania i pielęgnacji storczyków  jest odpowiednie zabezpieczenie wierzchołka rośliny, z którego wyrastają nowe liście. Miejsce to nigdy nie może być zabrudzone, ani wilgotne. Brak dbałości o wierzchołek może spowodować uszkodzenie rośliny i całkowite jej zniszczenie.

Życzę fantastycznych efektów i cudownych odwdzięczających się kwitnieniem  roślin. 🙂

                                                                                                                                                                    Ania

Dodaj komentarz