Ozdoby choinkowe DIY z kawałków drewna i szyszek

W tym sezonie moja choinka będzie ośnieżona i rustykalna. Ozdoby będą proste, na bazie drewna, juty i filcu… no i tu słychać w tle zgrzyt płyty winylowej. Jak to Święta bez brokatu? Nie może być! I nie będzie. Tak więc, przestawiam rustykalne ozdoby pełne brokatu. Tym zgrabnym oksymoronem rozpoczynam niniejszy wpis.

Choinki ze ścinków z desek

Trójkątne kawałki drewna przycięłam z deski na ukośnicy. Ustawiłam kąt 22,5 stopnia (bo to połowa z 45 stopni – mam taki nastaw na ukośnicy specjalnie oznaczony) i przycięłam pierwszy kawałek. Następnie deskę odwróciłam do góry spodem i wykonałam następne cięcie. W ten sposób ucięłam kilka kawałków.

Cięcie można także wykonać odręcznie, wykorzystując skrzynkę uciosową. Skrzynki mają rowki uciosowe na 90, 45 i 22,5 stopnia.

Ale czy to musi być dokładnie taki kąt? To tylko ozdoba na choinkę, więc kąt i wymiary trójkąta są dowolne – takie jak Wam odpowiadają. Można wykorzystać drewniane ścinki w kształcie trójkąta.

Na czubkach trójkątów wywierciłam otwory na sznurek.

Następnie całość musnęłam białą farba kredową (można ją zastąpić farbą akrylową). Dzięki jasnemu podkładowi wzór na serwetce będzie wyraźniejszy. Tak, dekupażujemy.

Na obie płaszczyzny drewna nałożyłam klej do dekupażu i poczekałam aż zaschnie.

Następnie z serwetki oderwałam wierzchnią warstwę ze wzorem (w kratkę).

Serwetkę nałożyłam na wyschnięty klej. Na niej umieściłam papier do pieczenia i całość przeprasowałam żelazkiem ustawionym na 2 kropki i bez pary.

Nadmiar serwetki usunęłam pilnikiem do paznokci.

Na powierzchni serwetki przykleiłam klejem Magic kilka gwiazdek z kory. Gwiazdki można zastąpić np. koralikami, pomponami, małymi szyszkami.

W roli pnia choinki wystąpił korek z butelki wina. Przekroiłam go na pół ostrym nożem i przykleiłam do drewna klejem Magic.

Na koniec poleciałam brokatowa mgiełka. Wykorzystałam dostępny w Rossmannie spray. Niestety na zdjęciach nie widać tego efektu, ale powierzchnia pięknie łapie światło i mieni się.

Wszystkie ozdoby zawisną na zwykłym sznurku. Przeciągnęłam go przez nawiercony otwór. Oba końce sznurka przewlekłam przez drewniany koralik pomalowany na biało. Nad koralikiem zawiązałam supełek. W podobny sposób upiększyłam końcówki sznurka.

Plasterki drewna z napisami

Plasterki drewna również wycięłam sama na ukośnicy. Jednak nie polecam Wam tego sposobu o czym pisałam we wpisie „Wianek z plastrów drewna”. Bezpieczniejsza jest skrzynka uciosowa lub zakupy np. w internecie.

W plasterkach wywierciłam otwory na sznurek.

Następnie drewno pomalowałam białą farbą kredową, aby zrobić lepszy podkład dla typografii. Jeśli nie macie farby kredowej użyjcie farby akrylowej.

Ponieważ z kaligrafii miałabym jedynkę, wybrałam do odtworzenia bardzo prostą czcionkę, która jest ostatnio niezwykle popularna. Nazywa się The skinny, jest darmowa i znajdziecie ją np. na DaFont. Poniżej wrzuciłam zdjęcie wzoru.

Napisy naniosłam odręcznie czarnym markerem starając się odwzorować cechy czcionki.

Na koniec przewlekłam sznurek, który ozdobiłam drewnianymi koralikami w taki sam sposób jak w przypadku choinek.

Ozdobne szyszki

Jeśli chodzi o szyszki to wiele roboty tu nie było. Pomalowałam białą farbą kredową końcówki płatków.

Oczywiście na koniec poleciał brokat w sprayu.

Szyszki można powiesić tak, aby zwisały w dół na ozdobnej wstążce. Mocowanie można zrobić klejem na gorąco, ale pewniejszym sposobem będzie wkręcenie od spodu niewielkiego haczyka.

Żadnej z tych metod nie wykorzystałam. Szyszki będę mocować na mojej choince tak aby sterczały ku górze i wykorzystam do tego cienki drucik. Zaczepię go o dolne płatki szyszki i okręcę ścisło wokół gałązki.

Na choinkę, stroik albo do prezentu

Moje ozdoby wykorzystam w tradycyjny sposób – wylądują na choince. Namawiam Was do zrobienia większej ilości i dołączenia ich jako zawieszek do prezentów. Napisy na plasterkach mogą zawierać osobiste życzenia dla naszych przyjaciół.

Całusy 😉

6 Replies to “Ozdoby choinkowe DIY z kawałków drewna i szyszek”

 1. Prosto, bez zadęcia, z naturalnych materiałów – jednocześnie pięknie i stylowo! Cóż wiecej dodać? Wesołych Świąt!

  1. Dziękuję! Wesołych Świąt!

 2. Delikatne, eleganckie, po prostu piękne!;)
  Pozdrawiam i wesołych świąt życzę!

  1. Pięknie dziękuję! Życzenia zdrowych i spokojnych świąt!

 3. Piękne te ozdoby, że też nie trafiłam na ten wpis przed świętami 🙂 Bardzo dobrze pasowałyby do tego elementy z juty. Na przykład wieniec świąteczny z liny jutowej udekorowany drewnem i szyszkami wyglądałby doskonale 🙂

  1. To prawda, taki wieniec świetnie będzie pasował. Dziękuję za inspirację – wykorzystam w kolejnym sezonie.

Dodaj komentarz