Od ubiegłego roku, kiedy na Targach Rzeczy Ładnych zobaczyłam papierowe rzeźby od Paper Sculpture, marzyłam o własnym kolorowym trofeum. Niestety za sztukę trzeba słono zapłacić, a ja chwilowo nie dysponuję budżetem kolekcjonera.
Niedawno przeczytałam wpis o papierowej głowie jelonka u Mavelo i zrozumiałam, że ogranicza mnie tylko moja własna wyobraźnia. Niewielkim kosztem można również wyczarować coś niezwykłego.
„Rogi”
Wybrałam dwie gałęzie, które skojarzyły mi się z porożem jakiejś parzystokopytnej istoty.
Po oskrobaniu z kory przy pomocy cykliny, „rogi” były gotowe do montażu na podkładce.
Podkładka pod poroże
Deseczki odzyskane z palet znowu się przydały. Z jednej z nich wycięłam podkładkę pod poroże.
Na powierzchni narysowałam ołówkiem kształt do wycięcia.
Stwierdziłam, że obrys wycięty pod kątem będzie ciekawiej wyglądał. Ustawiłam wyrzynarkę w odpowiedniej pozycji i się zaczęło…
Pierwszy raz robiłam coś takiego i przyznam, że jednoczesne utrzymanie odpowiedniego kąta brzeszczotu i linii prostej cięcia nie było takie proste jak założyłam. To jest jedna z tych rzeczy, które będę musiała jeszcze poćwiczyć. W każdym razie, kształt jaki uzyskałam rozminął się lekko z moim precyzyjnym rysunkiem i symetrię szlag trafił.
Osoby przerażone efektami mojej pracy odsyłam do Allegro. Znajdziecie tam piękne deski pod poroża w cenie ok 10 zł. Ja postanowiłam brnąć dalej.
Stał się cud i szlifowanie poprawiło na tyle sytuację, że deseczka nie skończyła jako podpałka w kominku. Miękkie drewno sosnowe okazało się nad wyraz wdzięcznym materiałem w obróbce.
Tzw. rogi przymocowałam do deseczki za pomocą długich wkrętów. Zarówno deseczka, jak i patyki zostały wcześniej nawiercone.
Malowanie
Całe trofeum pomalowałam białą farbą akrylową.
Kolejnym krokiem było użycie metalicznych farb w sprayu w kolorze miedzi i złota. Pomalowałam nimi końcówki „rogów”. Na cały malowany obszar gałęzi naniosłam kolor miedziany.
Po jego wyschnięciu, już tylko na końcówki, dałam złoto. Powstał ładny, metaliczny gradient.
Następnie naniosłam kolorowe pasy i zdobienia farbami akrylowymi. W pierwszej kolejności namalowałam jaśniejsze detale, a dopiero po ich wyschnięciu sięgnęłam po ciemniejszą kolorystykę.
Po wyschnięciu „rogów” pomalowałam podkładkę. Taka kolejność pozwalała na swobodne manipulowanie całym przedmiotem i wygodne malowanie miejsc gorzej dostępnych.
Pasy namalowałam wyklejając je taśmą malarską. Niestety dla lepszej pigmentacji położyłam dwie warstwy farby, a ta ma to do siebie, że szybko tworzy coś w rodzaju błony, która brzydko rwie się podczas odklejania taśmy. Zapewne krawędzie pasów byłyby bardziej czyste, gdybym położyła jedną warstwę farby i na świeżo usunęła taśmę malarską. Niestety moje farby nie miały odpowiedniej pigmentacji.
Remedium na wszystkie niedociągnięcia okazały się kropki, które ukryły nierówne krawędzie.
Całość zabezpieczyłam lakierem akrylowym.
Trofeum uświetniło przedpokój, zajmując miejsca obok kalendarza i ostatnio malowanej ramki.
Całusy 😉
Bardzo ładne wykonanie! No i może na początku, po wycięciu kształt faktycznie trochę się rozminął z rysunkiem, to efekt końcowy jest cudowny, dlatego czasem nie warto przejmować się początkowym niepowodzeniem, tylko własnie tak jak Ty, brnąć do końca, aby ocenić gotowy produkt 🙂
Już nie raz się przekonałam, że najgorsze to zrezygnować z projektu w środku realizacji. Nie zawsze, ale bardzo często końcowy efekt zaskakuje mnie pozytywnie 🙂
Zachwyciłaś mnie tym pomysłem 🙂
Do tego poroże pomalowałaś fajnymi kolorami! Mam już trochę dość tych stonowanych, białych dodatków, które są teraz na topie 😉
Biały nadal kocham, ale coraz częściej stawiam na kolor. Myślę, że taki akcent w monochromatycznym wnętrzu fajnie wygląda.
Świetny pomył. Proste a pomysłowe 😉
Dziękuję 🙂
Podziwiam
Dziękuję 🙂
Jakie to jest urocze! Niezmiernie zazdroszczę talentu! 🙂
Dziękuję. Jak widać w tym przypadku determinacja okazała się ważniejsza od talentu 🙂
Fajny efekt udało Ci się uzyskać. Gratuluję cierpliwości i wytrwałości.
Pięknie dziękuję !
Poroże mi się podoba bo kojarzy się z Indianami i Hawkiem z Twin Peaks. 🙂 Podoba mi się również Eugeniusz Bodo. 🙂
Fajne skojarzenia. Eugeniusz jest królem 🙂
A mi się bardzo podoba taki brak idealności 🙂 Sama walczę z perfekcjonizmem, więc chylę czoła, że przeprowadziłaś projekt do końca, bo efekt jest wspaniały! Poza tym próbowałaś czegoś nowego i za to też brawo! Ps. masz super elektronarzędzia 🙂
Im więcej robię różnych projektów, tym mniejsze mam parcie na perfekcjonizm. Te rzeczy są zrobione ręcznie i mają być niedoskonałe, w tym ich urok 🙂 . Poza tym prawda jest taka, że nie wszystko się zawsze udaje i jest to także część zabawy.
Świetny pomysł! Takie poroże chętnie bym powiesiła też u siebie (może tylko w innej kolorystyce) 🙂
Kwestia kolorystyki jest bardzo delikatną i indywidualną sprawą 🙂
Pięknie wyszły! I kto by pomyślał, że z patyków 🙂
Ogromnie się cieszę, że przypadło Ci do gustu 🙂
kolejne wow! zostaję na dłużej, świetny świetny pomysł!
No i super-chruper-ultrafiolet. Bardzo się cieszę 🙂