Relacja z wystawy storczyków Orchidea 2017

W dniach 2-5 marca w BUW-ie miała miejsce Ogólnopolska Wystawa Storczyków Orchidea 2017. Na wystawie, ku zadowoleniu odwiedzających, była możliwość zakupu pięknych okazów oraz zasięgnięcia porad na temat uprawy roślin.

Z mojej perspektywy fantastycznym była możliwość uczestnictwa w warsztatach, które w bardzo ciekawy, prosty sposób porządkowały wiedzę o storczykach i o prawidłowej ich pielęgnacji.
Warsztaty prowadził Piotr Dobrzyński, który zarażał swoją storczykową pasją  i przekonywał, że uprawianie tych roślin jest możliwe przez każdego, nawet mało doświadczonego miłośnika roślin. 🙂

Kilkoma  informacjami, które otrzymałam podczas warsztatu chciałabym się z Wami podzielić.

Opiekę na naszą rośliną rozpoczynamy już w chwili przyniesienia jej do domu, gdzie kluczowe jest nie rozpakowywanie rośliny od razu, a powolne otwieranie opakowania, pozwalające na wyrównanie temperatury wewnątrz opakowania z temperaturą pomieszczenia. Takie postępowanie nie naraża rośliny na szok i utratę kwiatów. To, na co powinniśmy zwrócić uwagę, to miejsce, gdzie ustawimy nasza roślinę i fakt, że storczyki nie lubią bezpośredniego, intensywnego oświetlenia. W przypadku planu uprawy storczyków na południowej wystawie należy osłonić w tym miejscu okno za pomocą kalki kreślarskiej tak, żeby słońce nie naświetlało nadmiernie naszej rośliny.
Kluczowymi są również warunki uprawy. Storczyki nie lubią bliskości gazu z kuchenki ani sąsiedztwa owoców z uwagi na wydzielający się etylen.

Nasze rośliny podlewamy wstawiając do pojemnika z wodą, która powinna być wodą demineralizowaną lub oczyszczoną za pomocą odwróconej osmozy. Możemy również zastosować deszczówkę. Nie powinna być to woda z kranu lub przepuszczona przez filtr typu britta.  Poziom wody  w pojemniku powinien być wysoki, ale taki, który nie pozwalająca na bezpośrednie zalanie podłoża z góry. Czas namaczania to minimum 20-30 min. Błędna jest opinia, że zbyt długie pozostawienie rośliny w pojemniku z wodą spowoduje uszkodzenie korzeni. Nawet kilku godzinne pozostawienie rośliny w pojemniku z wodą nie spowoduje uszkodzenia rośliny.

To, na co powinnyśmy zwrócić szczególną uwagę to dbałość o czystą
i suchą  nasadę, gdzie wyrastają nowe liście. W przypadku zalania tego miejsca wodą, konieczne jest jego osuszenie za pomocą ręcznika papierowego.

Liście roślin powinny być czyszczone za pomocą delikatnych płatków kosmetycznych. I to co mnie zaskoczyło najbardziej, ale po chwili zastanowienia faktycznie mnie przekonuje, to używanie do zmywania piwa, jako źródła witamin z grupy B lub wody z dodatkiem cytryny, stanowiącej źródło witaminy C.

Mitami są również informacje, że storczyki przesadzamy tylko w określonym czasie i konieczność uprawy wyłącznie w przezroczystych pojemnikach. Dopytałam osobiście – możemy wstawiać storczyki w osłonki, a przesadzamy wtedy, kiedy jest taka potrzeba. 🙂

W celu zachowania storczyków w dobrej kondycji przez wiele lat i obfitego kwitnienia  kluczowymi są również  temperatura otocznie i odpowiednie nawożenie. Należy zwrócić uwagę, że nawozy na bazie azotu zwiększają masę i jakość liści, a na bazie fosforu poprawiają obfite kwitnienie roślin. Podczas warsztatu prowadzący rekomendował specjalistyczne odżywki do storczyków  pod warunkiem dokładnego przestrzegania instrukcji stosowania.

I jeszcze bardzo ważne informacje dotyczące podłoża, które należy wymieniać raz na trzy lata.

To tyle na dziś. Więcej o przesadzaniu storczyków postaram się napisać w kolejnym poście. A teraz zapraszam do obejrzenia tych roślin, które na mnie zrobiły największe wrażenie.

                                                                                          Ania

 

Zapisz

Zapisz

One Reply to “Relacja z wystawy storczyków Orchidea 2017”

  1. Bardzo ciekawy wpis. Czekam na informacje o przesadzaniu storczyków.

Dodaj komentarz