Stojak na jaja

Moja babcia zwykła mawiać: Dzieciaku! Życie sobie trzeba umilać i uładniać! No i właśnie w ramach tej tezy przedstawiam Wam prosty stojak na jaja.

Wykorzystane materiały

Stojak będzie się składał z nawierconej deski i kwadratowych kawałków kantówki w roli nóżek. Potrzebne będą następujące materiały:

Stojak, a może taca

Na desce rozrysowałam sobie miejsca wiercenia otworów. Średnica każdego z nich będzie wynosiła 4 cm, a odstępy między nimi 2 cm.

Deskę ułożyłam na odpadach drewnianych, aby ochronić blat stołu. Całość przymocowałam ściskami stolarskimi, które unieruchomią deskę podczas wiercenia.

A no właśnie! Wiercenie. Do wybrania otworów sięgnęłam po wiertło łopatkowe (piórkowe) 40 mm. Znacie je już z wpisów o świecznikach i uchwycie na kieliszki:

Przystępując do wiercenia pamiętajcie o osłonie oczu. Wiertło łopatkowe wybiera dużo materiału, który rozrzuca we wszystkich kierunkach.

Po nawierceniu otworów, deskę oszlifowałam papierem ściernym o gradacji 180.

W tej formie, deska już może spełniać rolę stojaka na jaja. Jednak ja postanowiłam dodać do niej nóżki

Nóżki stojaka

Nóżki zapewnią przestrzeń między deską a podłożem. Spowodują, że przedmiot wyda się lżejszy, a co ważniejsze zapewnią możliwość swobodnego chwytania stojaka od dołu.

Po zrobieniu skrzynki na owoce i warzywa został mi kawałek kantówki, który pocięłam na 4 kawałki o długości ok. 2,5 cm.

Każdy z kawałków nawierciłam, dzięki temu wkręt nie rozłupie drewna.

Otwory pogłębiłam wiertłem 8 mm. W tych zagłębieniach schowają się łby wkrętów. Dzięki temu nóżki stabilnie osiądą na podłożu.

Nóżki przykręciłam do deski wkrętami.

Następnie całość pomalowałam bejcą do drewna w kolorze dąb rustykalny.

Idea uładniania

Przekładanie soli, kaszy czy przypraw do ładnych pojemników nie znajduje się na spodzie piramidy Maslowa i można bez tego spokojnie funkcjonować. Z drugiej strony, to drobne rzeczy tworzą naszą codzienność. Tu nie chodzi o luksus, a o przytulność, która tak bardzo umila życie. Czy można trzymać jaja w sklepowych opakowaniach? Można. Tylko po co rezygnować z odrobiny uładnienia? Dlatego jeśli tylko możecie, uładniajcie co się tylko da!

Całusy 😉

3 Replies to “Stojak na jaja”

  1. PIĘKNY!!! Pomysł suuuper!
    Pozdrawiam serdecznie. 🙂

    1. Dziękuję 🙂

  2. Tego właśnie szukałam! Dziękuję Pani Justyno 🙂
    Pozdrawiam Justyna 🙂

Dodaj komentarz