Stołek z 4 desek

W tym wpisie podam Wam przepis na prosty stołek z 4 elementów. Można je wyciąć z jednej deski o długości ok. 170 cm. Ja nie miałam tak długiej dechy, więc sięgnęłam po dwa krótsze egzemplarze. Jedna z tych desek jest o 2 cm szersza i jej kawałek stanie się siedziskiem.

Projekt

Zdjęcia takich stołków znalazłam na Pinterest. Model jest niezwykle popularny i można go zauważyć na blogach anglojęzycznych, rosyjskich i azjatyckich. Stołek przypomina klasyczne, japońskie ławeczki prysznicowe wykonywane z teku.

Mebel składa się z 4 kawałków drewna.

Nogi będą zamocowane pod lekkim skosem w stosunku do siedziska, a ustabilizuje je poprzeczka. Zaplanowałam siedzisko dla osoby dorosłej na wysokości 42 cm, ale możecie wykonać niższy stołek, który spełni funkcję podnóżka lub mebla dziecięcego.

Przygotowanie drewna na nogi

Ukośnicę ustawiłam tak, aby ostrze było odchylone o 15 stopni od pionu.

Cięcia na krawędziach desek na nogi zostały na obu końcach wykonane tak samo – równolegle. Te deski przycięłam na długość 45 cm.

Poprzeczkę przycięłam na długość 35 cm. Linie cięcia na jej końcach są lustrzanymi odbiciami.

Wszystkie elementy oszlifowałam papierem o ziarnistości 180.

Przygotowanie siedziska

Deskę na siedzisko przycięłam zupełnie zwyczajnie na długość 45 cm. To była ta szybka część. Natomiast szlifowanie zajęło mi wieki. Całe zamieszanie miałam na własne życzenie. Na siedzisko wybrałam deskę nieheblowaną o chropowatej powierzchni.

Skoro zabawa z tym kawałkiem drewna tak się rozkręciła, postanowiłam poświęcić mu jeszcze trochę czasu, choć i bez tych zabiegów stołek spełniłby swoją funkcję.

W siedzisku po środku wywierciłam trzy otwory o średnicy 22 mm. Będą one służyły do wygodnego podnoszenia stołka, a dodatkowo do odprowadzenia wody deszczowej, bo stołek ma uzupełnić wyposażenie werandy.

Do wiercenia wykorzystałam wiertło piórkowe.

Aby krawędzie wąskiego siedziska nie wbijały się w co bardziej wydelikacone pośladki, brzegi zaokrągliłam za pomocą frezarki krawędziowej i frezu półokrągłego. Zrobiłam to zarówno od góry jak i od dołu siedziska.

Na koniec ręcznie oszlifowałam krawędzie otworów i niedoskonałości na brzegach siedziska.

Składanie stołka i łączenia Kreg jig

Łączenia wszystkich elementów wykonałam na wkręty i klej. Do nawiercenia otworów kieszeniowych pod wkręty użyłam szablonu stolarskiego Kreg jig. Szczegóły działania i zastosowania tego przyrządu do niewidocznych połączeń opisałam tutaj:

Deskę ustawiłam w szablonie na sztorc i nawierciłam po dwa otwory w nóżkach i cztery w poprzeczce.

Najpierw wszystkie łączone krawędzie posmarowałam klejem do drewna. Następnie przykręciłam nogi do siedziska. Aby deska nie przesuwała się, zaciskiem przymocowałam dodatkową kantówkę o którą oparła się krawędź nogi.

Od razu po skręceniu elementów, mokrą ściereczką zebrałam nadmiar kleju.

Po przykręceniu nóg przyszła pora na porzeczkę. Za pomocą poziomicy sprawdziłam czy jest równo ułożona i dokręciłam.

Wkręty ładnie ściągnęły drewno i nie było potrzeby stosowania ścisków stolarskich na czas wysychania kleju.

Olejowanie

Po wyschnięciu kleju, miejsca w pobliżu klejeń przetarłam papierem ściernym.

Stołek można zabezpieczyć na różne sposoby. Ja wybrałam olej ze względu na łatwość odnawiania powierzchni i dobre zabezpieczenie przed wodą.

Można się przysiąść

Ten niewielki mebel przyda się dla dodatkowych gości przy stole, ale sądzę że najczęściej będę na nim przysiadać z poranną kawą podziwiając różne zakątki ogródka.

2 Replies to “Stołek z 4 desek”

  1. Nie idzie mi robienie takich dziurek pod kątem. No wygląda to u mnie tragicznie 🙂 Ale się uczę!

    1. Jeśli chodzi o otwory kieszeniowe to ja bez tego szablonu nie dałabym rady.

Dodaj komentarz