Wianek z doniczkami

Historia niedźwiedzio-borga wyrwanego brutalnie ze snu zimowego, opisana w „Złoconych doniczkach”, uczy że w pewnych stanach świadomości nie chodzi się do marketów budowlano-ogrodniczych. Na nieświadomych zagrożenia klientów czyhają tam zagrożenia takie, jak maleńkie, słodkie doniczki z terakoty. Są one „za małe” w kosmicznym tego słowa znaczeniu: za małe, aby ich nie kupić, potem za małe, żeby w nich coś posadzić, a na koniec za małe, żeby je porzucić bestialsko na dnie szafy gdańskiej. W tej sytuacji jedynym wyjściem jest wianek i to w dodatku z opcją całoroczną.

pointing s  Potrzebne materiały:

 • małe doniczki terakotowe,
 • obręcz styropianowa lub słomiana,
 • jaja styropianowe dopasowane wielkością do doniczek,
 • ocieplina (opcjonalnie),
 • tkanina lniana lub ściśle tkana juta, albo inna wg. uznania,
 • drut florystyczny,
 • klei i pistolet do klejenia na gorąco,
 • rafia,
 • mech (luzem),
 • chrobotek reniferowy,
 • piórka.

Jaja w mchu

Doniczki miałam w dwóch rozmiarach. Stwierdziłam, że w większych „zasadzę” jaja pokryte mchem. W tym celu, za pomocą kleju na gorąco,  jaja styropianowe okleiłam mchem. Najlepiej do tego celu nadaje się mech luzem. Ten w plastrach zostawcie na inną okazję.

Po oklejeniu jaja, mech docisnęłam do powierzchni, a to co nadal odstawało przystrzygłam nożyczkami.

Wianek

Styropianowa obręcz (śr. 30 cm) jaką dysponowałam była dosyć cienka. Chciałam aby doniczki lekko „wtulały się” w nią. W tym celu oponkę owinęłam najpierw ociepliną, a potem pasami tkaniny. Obie warstwy były mocowane na klej na gorąco.

Kolejnym etapem było zamocowanie doniczek. Mimo tego, że są maleńkie i słodkie to jednak z terakoty, w dodatku planuję wymianę ich wypełniania w zależności od pory roku lub okoliczności, więc całość musi być bardzo stabilna. Dlatego najpierw przytwierdziłam je do materiału klejem na gorąco, a potem drutem florystycznym. W rezultacie są nie do ruszenia.

W mniejszych doniczkach umieściłam pomalowane jaja styropianowe. Ponieważ były trochę za małe, z rafii zrobiłam gniazdka, które wypełniły lukę.

Przestrzeń między doniczkami wypełniłam piórkami i chrobotkiem, który przymocowałam szpilkami. Mam zamiar wymienić go później na coś innego, więc musi się łatwo demontować.

Całoroczny wianek z doniczkami gotowy! W kolejce, do wymiany dekoracji w doniczkach, czekają sukulenty.

Całusy 😉

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

18 Replies to “Wianek z doniczkami”

 1. Świetny pomysł 😀 Najbardziej spodobały mi się jajka obtoczone w mchu, na pewno to zapamiętam, bo niestety nie mam miejsca na cały wianek.

  1. Dla mnie najlepszym rozwiązaniem na brak miejsca okazało się systematyczne obdarowywanie znajomych, ale ten wianek zatrzymam, zobaczę jak sprawdzi się z innymi „wkładami” 🙂

 2. Śliczna świąteczna dekoracja. Trzeba przyznać, że nawet łatwa w wykonaniu. Lubię to 🙂

 3. Pomysł jest mega ciekawy !! Nigdy nie widziałam takiego wianka ! 🙂

  1. Pięknie dziękuję 🙂

 4. Świetny pomysł, wielkanocny wianek już mam, ale być może wypróbuję taką całoroczną wersję z ukochanymi sukulentami. Będzie gdzieś można za jakiś czas zobaczyć jak będzie ona wyglądać u Ciebie?

  1. No jasne, nie odmówię sobie przyjemności publikacji zdjęć, jak tylko wymienię „wkład”. Dam znać 🙂

 5. śliczne ! Super pomysł z doniczkami, całość pięknie skomponowana 🙂

 6. Doskonały pomysł i wykonanie 🙂 Jestem zachwycona <3

  1. Pięknie dziękuję 🙂

 7. Podoba mi się, że można wymieniać wkłady. 🙂 Doniczki, mimo, że malutkie, naprawdę są przeznaczone dla roślin, bo mają otwory w dnie. Jakiś sympatyczny kaktusik na pewno miałby się w nich dobrze.

  1. Masz rację, widziałam właśnie małe kaktusy w takich doniczkach. Zamierzam kolejną odsłonę zrobić z sukulentami, a na przyszłą wiosnę małe cebulowe np. szafirki, krokusy 🙂

 8. Przepiękny, gdzie można kupić takie małe doniczki?

  1. Te doniczki kupiłam w Leroy Merlin, ale sądzę że powinny być w każdym większym markecie w dziale ogród.

 9. Świetny pomysł, wygląda to bardzo pięknie 🙂 Wesołych Świąt

  1. Zdrowych i spokojnych świąt dla Ciebie!

 10. Danuta Kitowska Nauczona.pl says: Odpowiedz

  bardzo precyzyjny opis poparty ślicznymi zdjęciami zachęca do zabrania się do pracy 😉 ps. a ja taka „niemanualna” 🙁

  1. Bardzo dziękuje! Ten wienek jest prosty w wykonaniu, najtrudniej jest zacząć, potem już samo się robi . A jeśli wyjdzie inaczej, to jeszcze lepiej. W końcu to rękodzieło, każda rzecz jest niepowtarzalna.

Dodaj komentarz