Wianek z przepiórczymi jajami DIY

Skorupkę przepiórczych jaj pokrywają niezwykle piękne wzory, na które składają się nieregularne plamy i kropki w odcieniach sepii i czerni. Są jak odciski palców – nie ma dwóch takich samych. Z tego względu każda dekoracja z ich wykorzystaniem będzie unikatowa.

Opcja dla zabieganych to zakup wydmuszek jaj przepiórczych w internecie. Nie są drogie, bo na aukcjach można je dostać za ok. 7 zł/ 12 szt.

Ja proponuje DIY – samodzielnie pomalowane jajeczka styropianowe oprawione w gniazdka i wianek.

Wykorzystane materiały

Do zrobienia wianka użyłam:

Malowanie jaj przepiórczych

Jako bazy użyła farb akrylowych w dwóch kolorach, które mają naśladować naturalną kolorystykę skorupek: jasny beż – ecru i jasna zieleń – szarawa mięta.

Czekając aż wyschnie baza przygotowałam rozcieńczoną mieszankę farby brązowej i czarnej. Na talerzyk nałożyłam po jednej porcji (wielkości ziarna fasoli) każdej z farb. Następnie dodałam łyżkę stołową wody. Po wymieszaniu powstała wodnista zawiesina. Zadaniem wody jest rozcieńczenie pigmentów, tak aby krycie mieszanki było słabe.

Następnie okrągłym pędzlem naniosłam nieregularne plamy, starając się aby każda z nich miała inny kształt. Zostawiłam sporo wolnego miejsca między plamami. Poczekałam aż całość wyschnie.

Pozostałą część wodnej mieszanki brązu i czerni wykorzystałam do zrobienia kropeczek. Na szczoteczkę do zębów nabrałam mieszankę i napstrykałam na powierzchnię jaj. Znowu odczekałam aż całość wyschnie.

Tym razem użyłam 1 część farby czarnej i pół części farby brązowej. Wymieszałam je, ale nie rozcieńczałam. Niewielkim okrągłym pędzlem naniosłam nieregularne plamy. Tym razem są one znacznie mniejsze od tych, które nakładałam w pierwszej fazie.

Po wyschnięciu farby akrylowej, jajeczka zabezpieczyłam matowym lakierem wodnym.

Gniazda z rafii

Do zrobienia imitacji ptasich gniazd wykorzystałam jasną rafię.

Kilka pasm ułożonych równolegle nawinęłam na palce.

Zrobiłam to bez specjalnej dbałości, układając rafię tak aby kolejne zawijasy nakładały się na siebie zwiększając średnicę „gniazda”.

Następnie uformowałam w dłoniach zagłębienie w środkowej części.

Całość ustabilizowałam kawałkiem filcu w kształcie koła, który przykleiłam klejem na gorąco od spodu gniazda. Filc można zastąpić kawałkiem tkaniny lub papieru. Ten element znacznie ułatwi umocowanie gniazda do rattanowego wianka.

W każdym z gniazdek umieściłam po 3-4 piórka, które również podkleiłam.

Jaja ułożyłam w gniazdach. Po zaakceptowaniu kompozycji przymocowałam je klejem.

Gotowe gniazdka rozmieściłam na rattanowym wianku, a następnie przykleiłam klejem na gorąco.

Złote skorupki

Zwykłe skorupki po jajach kurzych umyłam w gorącej wodzie z detergentem. Ze środka usunęłam pozostałości błonek. Następnie odczekałam aż wyschną.

Suche skorupki rozłożyłam na dnie kartonu i naniosłam złotą farbę w sprayu. Karton zabezpieczył otoczenie przez opryskaniem farbą. Po wyschnięciu, skorupki odwróciłam i powtórzyłam malowanie.

Po wyschnięciu farby skorupki przykleiłam do wianka w pobliżu gniazdek. Wolne miejsca kompozycji uzupełniłam piórkami.

Wiosenny wianek

Mam nadzieję, że ten wiosenno-ptasi wianek jak najszybciej przywoła do nas ciepły wiatr i słońce. A tym czasem, w chłodniejsze dni niech ociepli nasze wnętrze.

Całusy 😉

Dodaj komentarz