Wiosenne eko-porządki w domu

Dni są coraz dłuższe, mamy więcej słońca i siły. Znowu chce się żyć. Zgodnie z tradycją wiosna to czas porządków. Mamy już motyw i sposobność. Brakuje tylko metody. Zatem podrzucamy garść prostych receptur na środki do sprzątania w ekologicznym stylu. W tym miejscu zaznaczę, że nie proponuję ortodoksyjnego eko-podejścia do tematu. W tym wpisie chodzi o ograniczenie zużycia szkodliwej chemii, zmniejszenie wydatków oraz łatwość w przygotowaniu i stosowaniu mikstur DIY.

Składniki

Skład naszych środków czystości będzie bardzo prosty: woda, soda, ocet spirytusowy, płyn do mycia naczyń, mydło w płynie, alkohol, naturalne olejki eteryczne. Większość składników znajdziecie w kuchni. Mimo tego, że znacie je doskonale warto zwrócić uwagę na kilka drobiazgów.

Naturalne olejki eteryczne

Jak pisałam we wpisie Dziewczyny bądźcie dla siebie dobre na wiosnę olejki eteryczne to naturalne, skoncentrowane wyciągi roślinne. Dodanie ich do środków do sprzątania ma nie tylko za zadanie stworzenie pięknego zapachu. Większość olejków ma działania antyseptyczne, a w szczególności olejki: z drzewa herbacianego, lawendowy, eukaliptusowy, rozmarynowy, goździkowy, cytrynowy, sosnowy i inne. Dezynfekcja dotyczy nie tylko mytych powierzchni. Olejki eteryczne są wykorzystywane również do dezynfekcji powietrza.

Aby skutecznie aplikować olejki trzeba przyjrzeć się ich charakterystyce. Nie rozpuszczają się one w wodzie, ale rozpuszczają się w alkoholu. Dlatego dodanie wódki lub spirytusu do wody sprawia, że olejek lepiej się rozprowadzi w mieszaninie, a zapach będzie trwalszy.

A których olejków użyć? Pierwsza zasada Polskiego Towarzystwa Aromaterapeutycznego mówi:

Używaj tych olejków i mieszanek olejków eterycznych, których zapach najbardziej Ci odpowiada.

Woda

Woda wodociągowa – kranówka, może stanowić bazę naszych receptur. Pamiętajmy jednak, że woda pitna zawierała pewien poziom związków mineralnych ważnych dla naszego organizmu. Mogę one tworzyć smugi na gładkich powierzchniach. Dlatego w przypadku środków do mycia szyb czy luster lepszą bazą będzie woda zdemineralizowana lub przegotowana.

Co zamiast octu?

Większość osób nie lubi zapachu octu. Jednak jest on nietrwały i bardzo szybko się ulatnia. Ponadto w naszych recepturach są olejki eteryczne, których intensywny zapach przykrywa woń octu. Jeśli jednak to nie wystarczy to można ocet spirytusowy zamienić na kwas cytrynowy i alkohol.

Płyn do mycia naczyń – DIY czy eko-produkt?

Receptury DIY na płyn do mycia naczyń, jakie przetestowałam opierają się głównie na mieszaninach: wody, soli, octu, soku cytrynowego. Niestety żaden z wariantów się u mnie nie przyjął, głównie ze względu na słabą skuteczność, którą siłą przyzwyczajenia porównywałam do produktów sklepowych.

Jeśli jesteście zdeterminowani z tym zakresie to odsyłam Was do bloga Całkiem lubię chwasty, gdzie znajdziecie ciekawe propozycje receptur DIY bazujące na mydle kokosowym, betainie, glicerynie i boraksie.

Jak już pisałam nie proponuję ortodoksyjnego eko-podejścia. W kwestii płynu do mycia naczyń skupiam się na:

  • wyborze środków bez fosforanów, ftalanów, eterów glikolu, barwników i aromatów,
  • ograniczeniu zużycia – okazuje się, że do mycia ręcznego wystarczy pół łyżeczki (2,5 ml) płynu na 5 litrów wody.

Etykiety

Środki czystości DIY umieszczam zwykle w opakowaniach z odzysku. Stare etykiety zastępuje moimi, przygotowanymi zgodnie z tutkiem, który znacie z wpisu Słoiki na przyprawy i naklejki DIY.

Na wydruk z drukarki laserowej naklejam zwykłą taśmę klejącą. Następnie etykiety moczę w wodzie i złuszczam papier.

Płyn do mycia powierzchni w kuchni i łazience

Uniwersalny płyn na bazie octu spirytusowego stosuję do mycia powierzchni w łazience, szczególnie tam, gdzie wytrąca się kamień kotłowy np. armatura, kibelek. Myję nim również zlew ze stali nierdzewnej i blaty w kuchni.

Składniki:
  • 1 szklanka (ok. 250 ml) wody
  • 1/2 szklanki octu spirytusowego
  • 1/2 łyżki (ok. 15 ml) płynu do mycia naczyń
  • 10 kropli naturalnych olejków eterycznych (np. 8 kropli olejku lawendowego i 2 krople olejku cedrowego)

Wszystkie składniki mieszam i umieszczam w butelce ze spryskiwaczem. Dzięki temu aplikacja płynu na powierzchnię jest bardzo łatwa.

Płyn do mycia szyb i luster

Płyn z dodatkiem alkoholu wykorzystuję do mycia szyb, luster, błyszczącej glazury, a także do dezynfekcji blatów kuchennych i innych powierzchni.

Składniki:
  • 1 szklanka (ok. 250 ml) przegotowanej wody (lub wody destylowanej)
  • 4 łyżki wódki (ok. 30 ml) lub 2 łyżki spirytusu
  • 10 kropli naturalnych olejków eterycznych (np. olejku limonkowego)

Składniki mieszam i umieszczam w butelce ze spryskiwaczem. Spryskuję nim powierzchnię i wycieram ściereczką.

Mleczko do czyszczenia

Mleczko z sody jest świetne do czyszczenia „porcelany” łazienkowej, glazury, wanny akrylowej. Natomiast nie polecam go do mycia powierzchni ze stali, ponieważ pozostawia mleczny osad. Przepis podpatrzyłam na kanale Zielony Zagonek, gdzie znajdziecie wiele innych ekologicznych receptur. A to moja wersja:

Składniki:
  • 100 g sody oczyszczonej
  • 1/2 łyżki mydła w płynie lub płynu do mycia naczyń
  • ok 1/3 szklanki wody (do uzyskania konsystencji pasty)
  • 6 kropli naturalnych olejków eterycznych (np. olejku rozmarynowego)

Wszystkie składniki mieszam ze sobą do uzyskania pasty .

Mleczko nakładam na ściereczkę i myję powierzchnię. Następnie spłukuję wodą. W przypadku powierzchni silnie zabrudzonych takich, jak fugi czy wnętrze piekarnika, pastę nakładam i pozostawiam na ok. 15 minut. Następnie myję, jak zwykle. Tuż przed szorowaniem, pastę można spryskać płynem z octem – spowoduje to pienieni się całości, co pomoże w oderwaniu cząstek zanieczyszczeń od powierzchni.

Aromatyzer powietrza

Czysty i wywietrzony dom, sam z siebie będzie przyjemnie pachniał. Jednak jeśli chcemy wprowadzić mocniejszy zapach można sięgnąć po aromatyzer powietrza DIY. Tego typu dyfuzor zobaczyłam po raz pierwszy na blogu Marhericrafts. A oto moja wersja:

Składniki:
  • pół szklanki wody
  • 4 łyżki wódki (ok. 30 ml) lub 2 łyżki spirytusu
  • 1/2 łyżki sody oczyszczonej
  • 20 kropli naturalnych olejków eterycznych (np. 10 kropli olejku geranium i 10 kropli olejku limetkowego)

Mieszaninę można przelać do butelki ze spryskiwaczem i stosować doraźnie rozpylając w pomieszczeniu np. w toalecie.

Ja wybrałam inną wersję – aromatyzer z patyczkami. Składniki po wymieszaniu umieściłam w butelce z wąską szyjką. Ostre końcówki patyczków do szaszłyków przycięłam sekatorem tak, aby patyczki były dwa razy dłuższe niż wysokość płynu. Następnie umieściłam je w butelce. Bambusowe patyczki pełnią role dystrybutora zapachu. Dobrze jest je obrócić co jakiś czas.

Do mojej mieszaniny użyłam bezbarwnych olejków eterycznych. Wiele olejków ma kolor żółty np. olejek pomarańczowy. Po pewnym czasie utworzą one na powierzchni płynu żółtawą warstwę. Może to zamaskować kolorowa, ozdobna buteleczki.

Udanego sprzątania !

Całusy 😉

2 Replies to “Wiosenne eko-porządki w domu”

  1. Świetne porady i do tego jakie ekologiczne na 100% wypróbuje u siebie.

    1. Bardzo dziękujemy 🙂 Mam nadzieję, że te sposoby sprawdzą się u Ciebie.

Dodaj komentarz