Zatyczka do butelki

Jednym z najlepszych prezentów, poza butelką dobrego napitku, jaki może otrzymać wielbiciel wina lub nalewek jest zatyczka do butelki. To niewielki przedmiot, który bardzo ułatwia życie. Nie trzeba się za każdym razem siłować aby wyciągnąć, a co gorsza wcisnąć oryginalny korek. Myślę, że jest to świetny pomysł na prezent świąteczny dla winopijcy lub każdego kto lubi podejmować gości.

Wykorzystane materiały

Do wykonania moich zatyczek użyłam:

Pomysł na takie zatyczki podrzucam z premedytacją teraz, na jesieni, kiedy w sklepach (np. marketach budowlanych) jest pełno akcesoriów do produkcji wina. Łatwo kupić różne rodzaje korków. Polecam Wam korki stożkowe, które dopasują się do różnych średnic szyjek butelek.

Gałka meblowa lub inny uchwyt

Tego typu zatyczki można zrobić z przeróżnych uchwytów, kamyków, kryształów, a nawet niewielkich figurek. Wykonanie jest bardzo proste. Po prostu przytwierdzamy gałkę lub inną ozdobę do korka (lub odwrotnie).

Gałki meblowe są wyposażone w śrubę, którą warto wykorzystać do mocnego połączenie z korkiem.

Jeżeli nie mamy fajnych uchwytów to robi się jeszcze ciekawie, bo gałki możemy ozdobić samodzielnie w dowolny sposób nadając im niepowtarzalny charakter. Najlepiej wybrać ulubioną technikę i popuścić wodze fantazji: malowanie, dekupaż, odlewy/ wyciski z masy samoutwardzalnej itd. itp.

Ja wróciłam do sprawdzonego sposobu, który przedstawiałam we wpisie Złocenie i lakier szklący na gałkach meblowych, czyli błysk widoczny z kosmosu. Zwykłe gałki drewniane pomalowałam i ozłociłam – poniżej krótka powtórka.

Malowanie i złocenie

Do ozdobienia wybrałam proste i tanie (ok. 4 zł/ szt., 10.2019 r.), drewniane gałki.

Najpierw gałki odtłuściłam wycierając je dokładnie alkoholem. Kolejnym krokiem było pomalowanie ich podkładem. Moje uchwyty były polakierowane dlatego uznałam, że podkład zwiększy przyczepność farby. Użyłam primera DIY: wymieszałam klej do dekupażu i jasną farbę akrylową 1:1.

Po wyschnięciu podkładu naniosłam dwie warstwy farby akrylowej.

Postawiłam na intensywne kolory: karmin, nasycony fiolet, ultramaryna, zieleń szmaragdowa, .

Po wyschnięciu farby postąpiłam tak jak opisałam to we wpisie Złocenie i lakier szklący na gałkach meblowych, czyli błysk widoczny z kosmosu tj.:

  • nałożyłam nieregularne plamy kleju do złoceń Mixtion,
  • odczekałam ok 10 min aż klej wyschnie i stanie się lepki,
  • nałożyłam skrawki szlagmetalu,
  • nadmiar szlagmetalu zmiotłam większym pędzlem,
  • całość polakierowałam werniksem (lakier spirytusuowy),
  • po wyschnięciu werniksu nałożyłam jeszcze dwie warstwy lakieru wodnego z połyskiem (lakieru szklącego).

Na środku każdej gałki przybiłam ozdobną pinezkę tapicerską.

Łączenie gałki z korkiem

Gałkę można do korka po prostu przykleić. Ja postanowiłam wykorzystać śrubę mocującą uchwyt. Pierwszy krokiem było odcięcie łba śruby za pomocą piłki do metalu.

Następnie nawierciłam otwór w korku. Ważne jest aby korka nie przewiercić na wylot. Tylko tyle, aby schowała się w nim śruba.

Śrubę wkręciłam w korek.

Pod gałkę dałam jeszcze odrobinę kleju. Następnie nakręciłam uchwyt na śrubę z jej drugiej strony. Zatyczki gotowe!

Pomysł na prezent

Ja już myślę o świątecznych upominkach dlatego zatyczek zrobię więcej, bo to fajny i niezobowiązujący prezent DIY. Myślę, że nasycone kolory będą dobrze prezentować się na stole i zwracać uwagę na najważniejszy jego element. Cheers!

Całusy 😉

3 Replies to “Zatyczka do butelki”

  1. Piękny projekt i świetny pomysł na prezent!

  2. Super!!!! Podziwiam.

    1. Pięknie dziękuję 🙂

Dodaj komentarz